Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Badania kierowców Bielsko Biała - kliknij tu po dalsze informacje o tych usługach.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, percepcja szybkości, podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]