Zdrowa żywność ekologiczna – przetwory zgodne z naturą

Zdrowa żywność ekologiczna – przetwory zgodne z naturą

Jeśli potrzebujesz zdrowej żywności ekologicznej, skieruj się na tę stronę.

Od prężnego rozwoju branży żywieniowej, który obserwujemy od początku XX w., artykuły spożywane przez nas codziennie zaczęto nagminnie nasycać rozmaitymi związkami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednakże wraz z dojrzewającą wiedzą konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, ostatnimi czasy coraz chętniej poszukują oni artykułów wyprodukowanych z ekologicznej żywności.

Żywność ekologiczna – z upraw nie wykorzystujących chemicznych pestycydów i nawozów

By dany wyrób dostępny w Polsce mógł tytułować się „ekologicznym”, musi spełnić wiele warunków. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wyprodukowane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty wydawane przez desygnowane do tego instytuty. Nadrzędną jednakże właściwością spożywczych artykułów ekologicznych jest to, iż zastosowane do ich przygotowania owoce oraz warzywa kultywowano z zachowaniem najważniejszych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych nawozów ani środków zabezpieczenia roślin, które mogłyby niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre bowiem nawozy powodują zasolenie gleby czy zanieczyszczają wody powierzchniowe, a natryski upraw silnymi pestycydami nierzadko są przyczyną śmierci pożytecznych owadów. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że owoce oraz warzywa cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, że mniej tych niezdrowych substancji przeniknie do ustroju ich konsumentów.

Jak winna być oznaczona eko żywność?

Żywność eko podlega stałemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym także podczas magazynowania i przewozu. Co kluczowe, jeśli produkt spełnia kryteria, jego producent oprócz standardowych informacji między innymi o masie netto, kraju produkcji ingredientów, terminie przydatności do spożycia, wartościach odżywczych czy temperaturze składowania, musi też bezwzględnie podać numer ID jednostki certyfikującej ten artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt listka. Szukając żywności eko warto więc czytać uważnie etykiety wyrobów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o uzyskanych certyfikatach.

Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]