Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Więcej informacji o łańcuchach śniegowych w Krakowie.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]