Kwaszona kapusta – wyjątkowo zdrowa kiszonka

Kwaszona kapusta – wyjątkowo zdrowa kiszonka

Nie szukaj już więcej! Tu kupisz kwaszoną kapustę.

Specyficzny smak białej kwaszonej kapusty jest ważną częścią polskiej kultury kulinarnej. Jest ona składową licznych dań i każdy Polak dość często kładzie ją na stole. I popieramy to, ponieważ kiszona kapusta to niezmiernie zdrowa żywność.

Kapusta kwaszoną – czemu powinno się jeść?

Kapusta kiszona, lub kwaszona, gdyż te dwie nazw stosuje się na zmianę, to jeden z tych produktów żywnościowych odkrytych w wyniku szukania przez człowieka metody na długie składowanie strawy. Cienko poszatkowane główki białej kapusty zachowują zdatność do spożycia przez kilka miesięcy na skutek wystawienia na działanie fermentacji mlekowej. W dawnych czasach spożywanie kwaszonej kapusty umożliwiało dostarczenie organizmowi koniecznych minerałów i witamin, których zdobycie podczas zimy było zdecydowanie trudniejsze aniżeli dzisiaj. A warto zaakcentować, że kapusta kiszona ma wiele substancji, które są nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To doskonałe źródło witaminy C, która poprawia odporność na przeziębienia, witaminy A, jak również witaminy K wspierającej układ sercowo-naczyniowy i kostny oraz wykazującej między innymi właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. W produkcie tym znajdują się też inne istotne dla zdrowia witaminy, a więc te z grupy B (jak B9, B6, B3). Co więcej, kapusta kiszona to źródło między innymi potasu, wapnia oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Równocześnie to pożywienie niskokaloryczne, stąd zaleca się jego konsumpcję osobom myślących o odchudzaniu się.

Kapusta kiszona – w pierogach i w zupach

Kapusta kwaszona na naszych talerzach spotykamy jako główny składnik dań, jak i w dodatkach do nich. Na surowo z reguły je się ją w formie surówki z marchewką lub posiekaną cebulką, która współgra z potrawami z ziemniaków oraz ryb, a czasem na słodko – oprószoną łyżeczką cukru. To również produkt, który świetnie harmonizuje z grzybami oraz czerwonym mięsem, w związku z tym robi się z niej farsz do pierogów, krokiecików i łazanek. Naturalnie, bez kapusty kwaszonej nie mielibyśmy popularnych polskich dań – góralskiej kwaśnicy, bigosu bądź kapuśniaka.

Właściwie każda babcia ma swój sposób na kiszoną kapustę, lecz dzisiaj nieczęsto przygotowuje się ją w domu, bowiem nie ma już konieczności gromadzenia pożywienia na czas zimy. Kwaszoną kapustę w małych i wielkich woreczkach bez problemu dostać można w każdym sklepie, a także można zamówić ją za pośrednictwem internetu. Polscy wytwórcy mają w swojej ofercie też ekologiczną kapustę kwaszoną.

Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]