Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego lubimy je czytać?

Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego lubimy je czytać?

Chcesz kupić literaturę kryminalną? Wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Nie da się ukryć, że pokaźna grupa miłośników książek to entuzjaści strasznych opowieści. Niektórzy preferują historie z pogranicza horroru, pozostali uwielbiają zagłębiać się w głębokie zakamarki złożonych procesów myślowych seryjnych morderców oraz brutalnych bandytów. W zalewie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających odbiorcom historie z życia wzięte oraz te w całości fikcyjne, nieustannie jedną z najlepszych form styczności z nimi jest literatura kryminalna.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiego powodu lubimy makabryczne opowieści?

Zapaleniec horrorów i kryminałów natychmiast powie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając przerażające historie chcemy przez kilka godzin dać się ponieść intensywnemu odczuciu przerażenia, którego mało kiedy doznaje się na co dzień. Dziś brak dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to zwykle problemy zdrowotne, utrata zatrudnienia albo finanse. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasze ciało wyzwala w ogromnych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki braci Grimm czy Andersena mają częstokroć tak mroczny i okrutny wydźwięk – w ten sposób opowiadania te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, uświadamiając je przy okazji, iż to co dobre czasem nie wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery – ciekawsze niż podcast

XXI wiek to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, o ile znajdą na nią kilka godzin, poszukują mini serialu albo filmu na wieczór, którego obejrzenie zajmie maksymalnie parę godzin. Pasjonaci klimatycznych kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na mniej czy bardziej znanych platformach VOD. Co wymaga zaznaczenia, często te seriale i filmy to adaptacje głośnych książek, jednak nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie daje porównywalnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię thriller czy kryminalną, konsumuje się odmiennie aniżeli serial – dłużej, a przy tym z większą atencją. W słowie pisanym każda rozmowa, opis bądź bohater (a także postać z trzeciego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika najczęściej niespiesznie, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli więc masz chwilę i kochasz czytać, daj się nastraszyć horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa