Barszcz czerwony – najsmaczniejszy na zakwasie

Barszcz czerwony – najsmaczniejszy na zakwasie

Więcej o ekologicznym barszczu z buraków kiszonych na artmankiszonki.pl.

Trudno jest uważać, że barszcz czerwony to zupa jedynie świąteczna, którą podajemy zazwyczaj w trakcie Wigilii albo hucznych rodzinnych spotkań. W domach, w których zwyczaj podawania obiadów z dwóch dań wciąż się utrzymuje, barszcz czerwony cyklicznie spotykany jest na stolikach nie tylko pod postacią zupy, lecz także jako uzupełnienie do innych posiłków.

Barszcz czerwony to potrawa wszechstronna

Wydaje się, iż barszcz czerwony to niezbyt trudny do przyrządzenia wywar z buraków, który w rzeczywistości nie jest dość pożywną potrawą. Tymczasem właśnie jego kwaskowaty, a przy tym nieco słodki aromat sprawia, że doskonale stapia się on z bardzo różnorodnymi smakami. Popularnych “wkładek” do barszczu czerwonego jest dużo – niektórzy wrzucają weń uszka z grzybami, mięsem albo kapustą, pozostali preferują w nim kawałki kiełbasy, jajko na twardo oraz ziemniaki. Barszcz czerwony to znakomite posiłek na obiad, lecz też wyborna przekąska lub ciepła kolacja – wrząca szklanka tej zupy świetnie pasuje do bułki drożdżowej z kapuścianym nadzieniem czy chrupkiego krokieta z grzybami.

Warto zaznaczyć, że barszcz czerwony, jeśli nie został zabielony śmietaną, jest zupą niskokaloryczną. Posiłek ten uznawany jest za zdrowy, bowiem zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę C, mangan, kwas foliowy, a także wiele żelaza, toteż poleca się go anemikom. Jednak z uwagi na fakt, że podstawą tej potrawy są buraki zawierające dużo cukru, a jednocześnie często zjada się ją z dodatkami mających w składzie spore ilości węglowodanów, powinni na nią uważać osoby, u których wykryto cukrzycę.

Barszcz czerwony jest najsmaczniejszy na zakwasie z kiszonych buraków!

Nie powstała jedna receptura na barszcz czerwony – każdy w kuchni wykorzystuje preferowane przez siebie dodatki i inaczej doprawia to danie. Niektórzy lubią pikantny barszcz, mocno pieprzny, pozostali wsypują do niego nieco cukru, żeby zaakcentować naturalny słodki smak buraka. Jedno natomiast jest pewne – barszcz czerwony jest najlepszy, jeżeli szykuje się go na bazie zakwasu. Zupa na bazie zakwasu z kiszonych buraków ma mocniejszy, kwaśny smak oraz wyrazistą czerwoną barwę, a dodatkowo dostarcza organizmowi więcej niezbędnych witamin i minerałów. Taki zakwas z buraków kiszonych można oczywiście przyrządzać na własną rękę, ale proces fermentacji – zależnie od panujących w otoczeniu warunków – trwa co najmniej 7 dni. Jeśli jednak nieoczekiwanie najdzie cię ochota na tę zupę, w żadnym razie nie musisz na nią czekać – po prostu kup buteleczkę zakwasu na barszcz czerwony w sklepie lub przez internet.

Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]