Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

Szukasz informacji o Krajowym Systemie Faktur? Dobrze trafiłeś!

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., ale ostatecznie biznesmeni na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowa struktura dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, z kolei dla stosownego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu będzie całkowicie czytelny. Za sprawą tego, że faktury mają jednakową strukturę obojętnie którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to znaczący postęp głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, jednakże trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]