System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Zajrzyj w to miejsce po więcej informacji o systemie SWIFT.

Mimo, że w zasadzie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania międzynarodowej bankowości.

System bankowy SWIFT – usprawnia realizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SORBNET, Elixir oraz SEPA.Na świecie funkcjonują także rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie jednego państwa.

Czym więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]