Jak stosuje się szalunki?

Jak stosuje się szalunki?

Zobacz, gdzie kupić szalunki Kraków.

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Najczęściej używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one konieczne do tego, żeby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na okna, drzwi oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również zestawiać dwa lub trzy surowce. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję spajają łączniki, narożniki, głowice ze stali lub aluminium i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt czy brygad, które oferują odmienne usługi. Nabycie wszystkich elementów koniecznych do złożenia szalunku nie byłoby opłacalne . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]