Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Sprawdź, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Niewielu wie natomiast, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele wieków później. Już wcześniej zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Słowenii, we Włoszech albo we Francji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki wspólnie, jednakże zwyczaj rekomenduje, iż kobieta nie powinna ich kupować, bowiem jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, imiona małżonka lub cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowanym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) symbolizujące moc uczucia. Dziś do ich wytworzenia używa się głównie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, są one też nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają również nierzadko w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla małżonków cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]