Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Dowiedz się więcej o silniku elektrycznym na prąd stały.

Sporo maszyn, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, żeby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Duże lub małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, lecz przeciętny obywatel zwykle nie wie, jak są one skonstruowane ani jak pracują te urządzenia.

Co trzeba wiedzieć o silnikach na prąd stały?

Zadaniem silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od nieomalże dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich budowy, następnie rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w przeróżnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania najlepszych innowatorów połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Moritz Jacobi oraz Michael Faraday. Silniki prądu stałego składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, wirnika, statora oraz szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego często ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu cenione za wysoką niezawodność oraz ciche działanie.

Gdzie używa się silników elektrycznych prądu stałego?

Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz czytnik DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych na odległość samochodów i pociągów, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy też naszym synom oraz córkom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają też miłośnicy elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych producentów.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]