Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Więcej informacji o motoreduktorze.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory pomagają skuteczniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w wielu zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, dlatego zawsze powstaje pewna różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które można bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do wymogów danego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na czasochłonne obliczenia oraz testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do dużych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do krótkiego albo długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Brak chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, logistyka bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, takie jak aeratory, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo atrakcje w parku rozrywki. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, iż liczbę realnych zestawów, które współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]