Kilka słów o węźle optycznym

Kilka słów o węźle optycznym

Zamów węzeł optyczny.

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal za każdym razem wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – szybkości przekazu danych i nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie funkcjonować bez odpowiednich podzespołów umożliwiających transmisję informacji oraz późniejsze dekodowanie. Aby zamontować taką instalację potrzebne są takie elementy jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania całej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie usług krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie parametry powinien wykazywać dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by emitować impuls elektryczny. Należy jednak dodać, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może oprócz tego funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na jakim najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet 1 GHz. Dla odpowiedniego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie także odpowiednia obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed kurzem, wodą i innymi czynnikami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Węzeł optyczny – jaki będzie odpowiedni?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, świadczą pewne parametry. Najistotniejsze jest pasmo pracy urządzenia i poziom sygnału – od tego zależna jest wszak ilość krańcowych odbiorców, do których dotrze dane. Oprócz tego należy sprawdzić pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się trudności przy naprawach sieci, warto także zwrócić uwagę na sposób konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli umożliwia wygodną korekcję wartości parametrów.

Dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]